Colné územie
Za súčasť colného územia Únie sa vrátane ich teritoriálnych vôd, vnútrozemských vôd a vzdušného priestoru považujú územia ležiace mimo územia členských štátov, berúc do úvahy dohovory a zmluvy, ktoré sa na tieto územia uplatňujú (článok 4 Colného kódexu Únie).
Väčšinou sa stretávame s otázkami typu: "A prečo to potrebujem vedieť, aký to má význam a na čo to má vplyv?" Nevyhnutne potrebujeme vedieť pri nakladaní s tovarom pri zahraničnoobchodnej transakcií s tretími krajinami do akej krajiny, územia alebo z akej krajiny, územia tovar v zásielke smeruje. Prvotne totiž si situácia vždy vyžaduje poznať status tovaru, či ide o tovar Únie alebo nie. A to je práve údaj o krajine, území, z toho hľadiska síce veľmi dôležitý, avšak nie jediný, nakoľko to súvisí i s tým ako sa s tovarom bude nakladať a či bude podliehať colnému dohľadu alebo nie. Musíme teda podať colné vyhlásenie, musí tovar byť predložený na colnicu a kedy áno a kedy nie?
Odpoveď nájdete i v priloženom prehľade colných a daňových území Európskej únie, prípadne ak nie, spýtajte sa nás, radi Vám odpovieme:Prehľad území, ktoré tvoria colné územie Európskej únie:
Stručný textový prehľad krajín a území, ktoré sú súčasťou colného územia Únie:
1. Colné územie Únie zahŕňa tieto územia vrátane ich teritoriálnych vôd, vnútrozemských vôd a vzdušného priestoru:
- územie Belgického kráľovstva,
- územie Bulharskej republiky,
- územie Českej republiky,
- územie Dánskeho kráľovstva okrem Faerských ostrovov a Grónska,
- územie Spolkovej republiky Nemecko okrem ostrova Helgoland a územia Büsingenu (Zmluva z 23. novembra 1964 medzi Spolkovou republikou Nemecko a Švajčiarskou konfederáciou),
- územie Estónskej republiky,
- územie Írska,
- územie Helénskej republiky,
- územie Španielskeho kráľovstva okrem Ceuty a Melilly,
- územie Francúzskej republiky okrem francúzskych zámorských krajín a území, na ktoré sa uplatňujú ustanovenia štvrtej časti ZFEÚ,
- územie Chorvátskej republiky,
- územie Talianskej republiky okrem (zmena od 1.1.2020 obec Livigno a Cmione d´Italia a národné vody jazera Lugano sa stali súčasťou colného územia Únie)
- územie Cyperskej republiky v súlade s ustanoveniami Aktu o pristúpení z roku 2003,
- územie Lotyšskej republiky,
- územie Litovskej republiky,
- územie Luxemburského veľkovojvodstva,
- územie Maďarska,
- územie Malty,
- územie Holandského kráľovstva v Európe,
- územie Rakúskej republiky,
- územie Poľskej republiky,
- územie Portugalskej republiky,
- územie Rumunska,
- územie Slovinskej republiky,
- územie Slovenskej republiky,
- územie Fínskej republiky,
- územie Švédskeho kráľovstva, a
2. Za súčasť colného územia Únie sa vrátane ich teritoriálnych vôd, vnútrozemských vôd a vzdušného priestoru považujú nasledovné územia ležiace mimo územia členských štátov, berúc do úvahy dohovory a zmluvy, ktoré sa na tieto územia uplatňujú:
FRANCÚZSKO - územie Monaka v zmysle Colného dohovoru podpísaného v Paríži 18. mája 1963 (Journal officiel de la République française - Úradný vestník Francúzskej republiky) z 27. septembra 1963, s. 8679);
CYPRUS - územie výsostných území Spojeného kráľovstva Akrotíri a Dekéleia v zmysle Zmluvy o založení Cyperskej republiky podpísanej v Nikózii 16. augusta 1960 (United Kingdom Treaty Series No 4 (1961) Cmnd 1252).