Komisia reaguje na americké clá na oceľ a hliník protiopatreniami
V reakcii na uvalenie nových, neodôvodnených ciel USA na dovoz ocele a hliníka z EÚ, Komisia zaviedla rýchle a primerané protiopatrenia na dovoz z USA do EÚ .

Komisia ľutuje rozhodnutie USA zaviesť takéto clá, pretože ich považuje za neopodstatnené, narúšajúce transatlantický obchod a škodlivé pre podniky a spotrebiteľov, čo často vedie k vyšším cenám.
Reakcia Komisie sa odvíja od dvojstupňového prístupu:
- Po prvé, Komisia umožní, aby pozastavenie existujúcich protiopatrení z roku 2018 a 2020 voči USA vypršalo 1. apríla. Tieto protiopatrenia sa zameriavajú na celý rad výrobkov z USA, ktoré reagujú na ekonomické škody spôsobené vývozom ocele a hliníka z EÚ v hodnote 8 miliárd EUR.
- Po druhé, v reakcii na nové clá USA, ktoré ovplyvňujú vývoz z EÚ vo výške viac ako 18 miliárd EUR, Komisia predkladá balík nových protiopatrení na vývoz z USA. Nadobudnú účinnosť v polovici apríla po konzultácii s členskými štátmi a zainteresovanými stranami.
Celkovo by sa preto protiopatrenia EÚ mohli vzťahovať na vývoz tovaru z USA v hodnote až 26 miliárd EUR, čo zodpovedá ekonomickému rozsahu amerických ciel.
Medzitým je EÚ pripravená spolupracovať s administratívou USA s cieľom nájsť riešenie prostredníctvom rokovaní. Vyššie uvedené opatrenia možno kedykoľvek zvrátiť, ak sa nájde takéto riešenie.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen povedala: " Obchodné vzťahy medzi Európskou úniou a USA sú najväčšie na svete. Priniesli prosperitu a bezpečnosť miliónom ľudí a obchod vytvoril milióny pracovných miest na oboch stranách Atlantiku. Od dnešného rána Spojené štáty uplatňujú 25 % clo na dovoz ocele a hliníka. Toto opatrenie nás veľmi mrzí. Tarify sú dane. Sú zlé pre podniky a ešte horšie pre spotrebiteľov. Tieto tarify narúšajú dodávateľské reťazce. Prinášajú neistotu pre ekonomiku. V stávke sú pracovné miesta. Ceny pôjdu hore. V Európe a v Spojených štátoch. Európska únia musí konať tak, aby chránila spotrebiteľov a podniky. Protiopatrenia, ktoré dnes prijímame, sú silné, ale primerané. Keďže USA uplatňujú clá v hodnote 28 miliárd dolárov, reagujeme protiopatreniami v hodnote 26 miliárd eur. To zodpovedá ekonomickému rozsahu amerických ciel. Naše protiopatrenia budú zavedené v dvoch krokoch. Počnúc 1. aprílom a plne v platnosti od 13. apríla. Medzitým budeme vždy otvorení rokovaniam. Pevne veríme, že vo svete plnom geopolitických a ekonomických neistôt nie je v našom spoločnom záujme zaťažovať naše ekonomiky clami. Sme pripravení zapojiť sa do zmysluplného dialógu. Poveril som komisára pre obchod Maroša Šefčoviča , aby pokračoval v rozhovoroch s cieľom nájsť lepšie riešenia s USA.
Ďalšie kroky
Rozhodnutie Komisie obnoviť protiopatrenia z rokov 2018 a 2020 voči USA nadobudne okamžitú platnosť 1. apríla.
Proces, ktorý začala Komisia v reakcii na nové clá USA, bude pokračovať podľa nariadenia EÚ o presadzovaní práva , pričom opatrenie USA bude považovať za ochranné opatrenie. Ako prvý krok v tomto procese budú do 26. marca prebiehať dvojtýždňové konzultácie so zainteresovanými stranami. Na základe zozbieraných informácií Komisia dokončí svoj návrh na prijatie protiopatrení a konzultuje s členskými štátmi v rámci takzvaného komitologického procesu . Po dokončení tohto procesu sa Komisia snaží zaviesť právny akt, ktorým sa ukladajú protiopatrenia, do polovice apríla.
Pozadie
V júni 2018 zaviedla prvá vláda USA za prezidenta Trumpa clá na 6,4 miliardy EUR* (8 miliárd EUR na základe tokov a hodnôt v roku 2024) na európsky vývoz ocele a hliníka. V januári 2020 nasledovali dodatočné clá, ktoré ovplyvnili približne 40 miliónov EUR vývozu určitých výrobkov z ocele a hliníka z EÚ. V reakcii na to EÚ v júni 2018 zaviedla svoje protiopatrenia na vývoz z USA do EÚ v hodnote 2,8 miliardy EUR* (podobná reakcia EÚ nasledovala po druhom súbore amerických ciel v roku 2020). Zostávajúce vyrovnávacie opatrenia, ktoré majú vplyv na vývoz v hodnote až 3,6 miliardy EUR*, mali nadobudnúť účinnosť 1. júna 2021. Po diskusiách s USA o systéme colných kvót pre vývozcov z EÚ EÚ pozastavila tieto opatrenia do 31. marca 2025, aby stranám poskytla priestor na vypracovanie dlhodobejšieho riešenia.
Dňa 10. februára 2025 USA oznámili, že zavedú 25 % clá na dovoz ocele a hliníka a odvodených produktov. Prezidentka von der Leyenová okamžite varovala , že takéto tarify sú "zlé pre podniky, horšie pre spotrebiteľov" a vyvolali by ráznu a primeranú európsku reakciu.
Americké clá až do výšky 25 % sa budú vzťahovať na priemyselnú oceľ a hliník, ostatné oceľové a hliníkové polotovary a hotové výrobky, ako aj ich odvodené komerčné produkty (od častí strojov po pletacie ihlice), ktoré pokrývajú vývoz EÚ do USA v hodnote až 26 miliárd EUR.
Zoznam produktov, ktoré by mohli podliehať možným opatreniam obchodnej politiky